Sünnî-Alevî ilişkisi.

adminİtikat0 Yorum14 Nisan 2012

SORUNUN CEVABI TAMAMEN HAYRETTİN KARAMAN HOCA EFENDİNİN SİTESİNDEN ALINMIŞTIR.
1. Önce “Alevîlik nedir?” sorusuna kısa bir cevap verelim:
Alevîliğin ne olduğu konusunda farklı yaklaşımlar ve değerlendirmeler var. Onun bir tarikat, bir mezhep, farklı bir din olduğunu söyleyenlerin bulunduğunu görüyoruz. Bana göre Alevîlik aslında (kökü itibariyle) şîîliğin bir koludur; yani bir islam mezhebidir, zaman içinde alevîlerin dini hayatlarına Bektâşîlik, Mevlevîlik gibi tarikatlardan, İslam öncesi kültürden bazı inançlar, âdâb, erkân ve uygulamalar da girmiştir. Türkiye’de inanç ve amel bakımlarından tek tip bir Alevîliğin bulunduğunu söylemek de zordur. Alevîlik okuma yoluyla değil, şifahî anlatım yoluyla yayıldığı ve çeşitli sebeplerle bir ölçüde gizli tutulduğu için çağlara ve bölgelere göre farklı Alevîlik anlayış ve uygulamalar ortaya çıkmıştır. Dinin siyasete alet edilmesi cümlesinden olarak Alevîlik de dün ve bugün siyasete alet edilmiştir, edilmektedir; bu vakıa da Alevî-Sünnî ilişkisinin sağlıklı bir zemine oturmasını zorlaştıran amiller arasındadır.
Bir Alevî, Allah’a, Peygamber’e, Kur’an’a ve âhirete iman ediyorsa (diğer iman esaslar bu dördün içindedir) onu mümin ve müslüman kabul etmek gerekir. Hz. Ali, Mehdi, bazı sahâbiler hakkındaki inançlar ile ibadet ve ameldeki noksanlıklar onlar mümin ve müslüman olmaktan çıkarmaz.
Sünnîlere göre Alevîlerin Hz. Ali ve bazı sahâbîler hakkındaki aşırı inançları hatalıdır. Namaz, oruç, içki, gusül gibi konulardaki -Sünnîlerinkine ters düşen- anlayış ve uygulamalar da kusurludur, muteber değildir. Tabîî onlara göre de Sünnîlerinki muteber değildir.
Aradaki ortak ve farklı noktalar, bu iki müslüman gurubun bir arada kardeşçe yaşamalarına engel olmamalıdır. Farklı inanış ve anlayışlar tartışma dışı bırakılır, taraflar farklılıklarından dolayı aşağılanmaz ve kınanmaz, devamlı ortak noktalar vurgulanırsa bir arada kardeşçe ve hayırlı işlerde işbirliği içinde yaşamaları daha da kolaylaşacaktır.
Benim yaşadığım zaman diliminde ve bölgede cem evleri yoktu, özel mekanlarda dedeler dernek yaparlar, bu toplantılarda saz, söz ve ayinler olurdu. Şimdi aynı şeyler kısmen cem evlerinde oluyor; şu halde cem evleri, camilerin değil, tekkelerin bir çeşididir. Alevîler kimi beş vakit, kimi Cuma ve bayram namazlar için hep camilere gelirlerdi, bugün de öyle yapıyorlar. Şu halde camiler, her iki gurubu, ortak inançlar ve uygulamalar yönünden bir araya getiren önemli islami kurumlardır; cem evlerini, amaçlarının dışına çıkararak camilere alternatif yapmaya uğraşanlar, bilerek veya bilmeyerek kötülük yapmakta, birlik ve beraberlik yerine ayrılığı körüklemektedirler.
Eğer Alevîler, kendi özel din anlayışlarını ve kültürlerini yeni nesillerine aktarmada ve din hayatlarını yaşamada bazı sıkıntılar çekiyorlarsa bunların açık ve seçik olarak ortaya konması ve -ayrılığı körüklemeden, çatışmayı ateşlemeden- uygun çözümlere kavuşturulması hiç de zor değildir.
Bir arada nasıl olunur?
Ben çocukluğumu Alevî komşuların çokça bulunduğu bir mahallede geçirdim. Annemin ve babamın dostları arasında birçok Alevî müslüman vardı. Benim çocukluk ve gençlik arkadaşlarım arasında da öyle idi. Birbirimizi hiç etkilemedik diyemem; ama -işin içine son zamanlardaki çirkin siyaset girmediği sürece- çatışma olmadı, herkes kendi inancını yaşamaya devam etti. Komşulukta böyle olduğu gibi akrabalık ve aile ilişkilerinde de böyle olması mümkündür. Taraflar, farklı inanç, anlayış ve yaşantılarına saygı göstermeli, bunlar asla tartışma ve çatışma konusu yapmamalıdırlar. Bir uygulama bir arada bulunmamayı gerektiriyorsa; yani bu uygulama sırasında tarafların bir arada bulunmalarında sakıncalar bulunuyorsa o esnada ayrılmalıdırlar. Bunun dışında, taraflar kendi anlayışlarına göre helal ve harama, caiz olana ve olmayana riayet ederek bir arada olur, kardeşlik ve akrabalık ilişkisini kurar, yaşatır, hak ve ödevleri yerine getirirler.
2. Akademisyenlerin çocukların inanç ve ibadet eğitimleri ile ilgili değerli çalışmalar var; bunların bir kısmı da yayımlanmış durumda. Ayrıca bu işten anlayanların yazdıkları, resimli resimsiz, çeşitli yaş guruplarına hitap eden kitaplar var. Bunlardan yaralanmak gerekir. Bu konuda benim bir kitap listesi verme imkanım yok, İlahiyat Fakültelerinde “din eğitimi” dalında çalışan akademisyenlere sormanızı tavsiye ederim. Çocukların arkadaşlarına bakmak, uygun olmayanları ayıklamak da önemli bir tedbirdir. Ana ve baba ile ailenin diğer fertlerinin davranışları, eğitim konusu olan çocuklar bakımından çok önemlidir. Kusurlu davranışlar, kötü örnekler mikroptan daha çabuk bulaşır ve daha zor tedavi edilir. Buna dikkat etmekte zaruret vardır.
HAYRETTİN KARAMAN

Etiketler:

Sünnî-Alevî ilişkisi. Hakkında Yorum Yaz

SPONSOR REKLAM

reklamalani125x125 reklamalani125x125
reklamalani125x125 reklamalani125x125
ömer döngeloğlu

ömer döngeloğlu

Sarayda Peygamber Büyüten Hanım Hz. Asiye 2 |...

admin29 Yorum18 Ağustos 2011
dr Cevat Akşit vaaz

dr Cevat Akşit vaaz

...

admin18 Yorum15 Şubat 2011
Allahın Nuru ne Demektir?

Allahın Nuru ne Demektir?

Kuranı Kerimin çok ayetinde Allah cc nurundan bahseder peki ne demektir açıklamaya...

admin10 Yorum24 Şubat 2011
mehir nedir ?

mehir nedir ?

Mhir rkğin kaına vlnirkn vriği birnvi garanti blgsiir. İstanbulda genel olarak 11 Reşat...

admin5 Yorum24 Temmuz 2011
ömer döngeloğlu sohbet

ömer döngeloğlu sohbet

omer dongeloglu cok guzel bir sohbet ...

admin4 Yorum17 Ekim 2011
TAHARET

TAHARET

ESSELAMIN ALEYKÜM ben yaptığım bir işin doğru olup olmadığını sormak istiyorum ben namaz...

admin0 Yorum2 Aralık 2014
TAKSİTLE ARABA ALMAK

TAKSİTLE ARABA ALMAK

emin otomotivden araba almak için 12 bin tl lik guruba girmek için katılım payı adı altında...

admin0 Yorum26 Kasım 2014
islami düğün

islami düğün

Bireyler tek başına yürüdükleri hayat yolunda iki kişi yürümeye karar verdiklerinde...

admin0 Yorum21 Kasım 2014
ZEKÂT VERMENİN CAİZ OLUP OLMADIĞI KİMSELER

ZEKÂT VERMENİN CAİZ OLUP OLMADIĞI KİMSELER

ankara semazen Soru: Zekât kimlere verilmez? Cevap: Bir kimse zekâtını, fakir bulunan...

admin0 Yorum21 Kasım 2014
zekat miktarı

zekat miktarı

selamün aleyküm hocam.Ocak 2014'te yatırım amaçlı ablamla hisseli aldığımız arsanın...

admin0 Yorum24 Ekim 2014
 • Lola
  I'm impressed by your writing. Are you a professional or just very knogwedleable?
 • hasan
  EFENDİ HAZRETLERİNE NEDEN EFENDİ DİYORLAR H.Z MUHANMET(S.A.V)SONPEYGANBER OLMASAYDI BUZAMANDA KİN SON PEYGANBER OLURDU...EFENDİ HAZRETLERİNDE BİZİM GÖRMEDİĞİMİZ BİŞEYLERMİVAR. BU ARASA EFENDİMİZ …
 • admin
  inşallah
 • ahmet
  HOCAM ben 9yaşındayım abim madde bağamlısı doğru yola gitmesi için …
 • Eren ALBAYRAK
  yüksek kur ile ukash bozum için bu siteler vazgeçilmez bilgilendirmeler için teşekkürler
islami düğün
.