Etiketler: ,

dr Cevat Akşit vaaz Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. selahattin diyor ki:

  ayağımın baş parmağımda tırnak çıktı , üzerinde sargı var abdes ve gusul nasıl almalıyım

 2. meryem diyor ki:

  hocam iyi günler ben arkadaşım hakkında soru soracaktm. arkadasm bi çocuğu seviyor çocuk da onu çok seviyor ama çocuğun annesi arkadaşımı istemiyor. annesi arkadaşımı tanımıyor tanımak da istemiyor. oğlunu aile içinden briyle evlendrmek istiyor. onunla evlenirsen beni yok bil falan diyor oğluna. bu konuda arkadaşım ne yapmalı? kadının fikrini değiştirmesi mümkünmü bunun için okunacak dua varmı. cevabınızı bekliyorum hocam iyigünler

  • admin diyor ki:

   mücadele etmelisin .o sana sadık kaldıkça ve sevdikçe ayıramaz hiç bir güç ve ailesinede seni kabul ettirir mutlaka.üzülme! herşey yoluna girer ama bu konuda büyük sorumluluk gence düşüyor ,evlenecek olana ALLAH yardım eder ,duanızı eksik etmeyiniz dilinizden, Allah yardımcısı olsun

 3. mevlüt diyor ki:

  selamün aleyküm ben ticaretle uğraşıyorum. yok dememek şartı ile bir yılda satacağım ürünü topluca alıp(zamlardan etkilenmemek için) satmamım dini açıdan bir mahsuru var mı?bu stokçuluğa girer mi?

 4. muhammed baş diyor ki:

  hocam selamün aleyküm

 5. muhammed baş diyor ki:

  hocam sizi kanal 7 de izlerken seferilik için bir insan babasının evine gidince seferi olmuyor dediniz ben 90 km yi geçince seferilik başlıyor biliyorum.babanın evine gidince nasıl seferilik olmuyor açıklarmısınız?

 6. muhammed baş diyor ki:

  selamun aleyküm hocam gayri menkul olarak 2 dönüm bahçem var onunda tapusunu alalı bir yıl oldu.buzamana kadar gittiğimde namazımı hep seferi kıldım.o zamana kadar bir şeyim yoktu.o zaman ki namazlarımı tekrar kaza mı yapmalıyım yada bilmediğim için sorumlu olurmuyum.hocam birde katılım bankalarından ev alabilirmiyim evimiz yok.buda faiz olurmu .

  • muhammed baş diyor ki:

   selamün aleyküm hocam ben seferilik konusunu annem için sormuştum hakkınızı helal edin anneme bab ası 2 dönüm yer verdi bir yıl önce o kadar annem babasının evine gidince seferi oluyormu?
   hocam işrak kaça kadar kılınır?kaç rekat kılınır?

 7. sebahat peköz diyor ki:

  Selamün Aleyküm hocam doktorlar anne karnında çocuğun özürlü olduğu iyileşmesi mümkün olmayacağı beyin kemik yapısının olmadığı belde delik olduğunu beyan ederek çocuğa anne karnında müdahele edildi.Bizde bilgisizce bu çocuğun ölümüne sebebp olduk.aradan 13 yıl geçmesine rağmen içimde bi pişmalık ve huzursuzluk var. Yanlış yapıp günah işlediğimizi anladık.O günden bu güne kadar üzüntü ile yaşamaktayım.Bu günahlardan nasıl kurtulmam lazım.Bu konuda bizi aydınlatırsanız çok sevinirim.Selamlar

 8. sibel diyor ki:

  Esselamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu, sizlere bir soru sormak istiyorum. Soru mühtehcen olduğu için çok özür dilerim. Temiz, iffetli bir bayan; cinsi münasebette bulunmamış ancak harama şehvetle dokunmuş bir erkekle evlenebilir mi?(çıplak bir kadına dokunmuş, kendisi de bu kadın tarafından dokunulmuş olup oral ilişki gerçekleşmiş ancak cinsel birleşme tenasül uzuvlarıyla gerçekleşmemiş) Böyle bir erkeğin durumu nedir ? Gözün zinası görmek, elin zinası dokunmak ise bu kişi zani sayılıp, “temize temiz” hükmü gereği temiz bir kadınla evlenemez mi ? Ayrıca bu erkek yaptığından pişmanlık duyup tevbe etmişse hüküm ne olur? Cevabınızı bekliyorum, Allah razı olsun..

 9. ali diyor ki:

  hocam dexe tarak ile saçımı boyadım.helal sertifikası var diyorlar.beni geniş bir şekilde aydınlatırmısınız.teşekkür ederim.

 10. kadir demrci diyor ki:

  HOCAM 3 AYLIK EVLİYİM.EŞİM ADIYMANLI BEN URFALIYIM.İKİMİZDE MEMURUZ.EŞİM GURBETE DAYANMIYOR ADIYAMANDA EV ALALIM DİYOR.NE YAPMALIYM.İÇ GÜVEĞİ OLMAK DİNİMİZCE NASILDIR?

 11. aynurelibol diyor ki:

  hocam size danışmak istediğim bir husus var büyük konuşmak ile ilgili.nişanlımla konuşurken bir arkadaşının sevgilisini aldattığını söyledi ikimizde bunun üzerinden ne kadar yanlış bir şey olduğunu ne olursa olsun yapılmaması gerektiğini ve bunun üzerinden bizim ASLA böyle yapmayacağımızı konuştuk amacımız asla büyük konuşmaktan değildi sadece birbirimize güven vermek mutlu etmek adınaydı bunu normal zamanda da çok yapıyoruz ASLA birbirimizi bırakmayız ölene kadar HEP birbirimizi severiz hiç bir zaman ASLA yalan söyleyemeyiz diye kendi aramızda birbirimize söz vermek aslında bu .sizde biliyorsunuzdur ki büyük konuştuğumuz şey başımıza gelmedikçe ölmezmişiz.asla bizim amacımız başkasını yermek alay etmek değil kendi aramızda birbirimize verdiğimiz sözler sadece bunlar da büyük konuşmaya girer mi lütfen yardım edin

 12. sevdiye diyor ki:

  selamunaleyküm hocam.icralık malları almak caizmidir.genel bilgi verirmisiniz.

  • admin diyor ki:

   “Varlıklı olan kimsenin malı, (yani imkânı olduğu halde zamanında borcunu vermeyip tehir etmesi) zulümdür.” (Buhâri, Müslim)

   “Varlıklı olan kimsenin zimmetindeki borcu erteleyip, temerrüd etmesi, zulümdür. Irzını (haysiyet ve şerefini) ve cezalandırılmasını mubah kılar.” (Buhâri-Müslim, Ebû Davud, Nesai, İbn-i Mâce)

   Temerrüd edip zimmetindeki borcu vermemek büyük günahlardandır. Bunu yapan kimse fâsıktır, başkasının malını gaspetmek gibidir.

   Kurtubi diyor ki: “Irzını mubah kılmaktan maksad, o kişiyi kınamaktır. Cezalandırmaktan maksat da onu hapsetmektir.”

   Sanâni, “Sübülü’s-Selâm” isimli kitabında şöyle diyor: “Irz ve cezasını mubah kılmaktan maksat; malına haciz konması ve hakimin, borçlunun malını satıp borcunu kapatmasıdır.” (Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar)

   İşte dinde haciz edilen malların tamamen şer’i bir kaide olduğu açıktır. Bu malları almak caizdir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

   İcra ile sattırılan malların genelde borca mukabil olduğu bilinen gerçektir. Bu tür satışta artık mal sahibinin yetkisi hükmen kalmamıştır. Buradaki tasarruf yetkisi icra makamına geçmiştir. O da kendi rızası ile satmaktadır. İcra makamının satış yapması da zaruretten dolayıdır. Buradaki zaruret, malın satılarak borcun ödenmesi ve hakkın ehline teslimidir. Bundan dolayı icra yolu ile yapılan satım akdi dinen de geçerlidir. Bu konunun zahiri kısımıdır.

   Ancak konunun ahlaki boyutu da vardır. Dinimiz kasıt ve ihmal olmadan olaganüstü sabeplerden dolayı borcunu ödeyemeyen kimseye kolaylık gösterilmesini öngörür. Bu yüzden kaynaklar, darda kalan kimsenin malını satın almanın mekruh olduğunu belirtmektedirler.

   Buna göre icra dairelerinde satışa çıkarılan bir malı piyasa fiyatının çok altında almak sureti ile karşı tarafın zorda kalmışlığından faydalanılmamalı ve imkanlar ölçüsünde mal sahibinin mağdur edilmemesi için gayret gösterilmelidir.

   Ayrıca, bu konu biraz da vicdanîdir. Malın piyasadaki değerine yakın bir fiyata alınmasına gayret etmek gerekir. Fiyatın daha da düşmesine neden olacak işler yapmak caiz olmaz.

   Diğer taraftan, malın satışa çıkarıldığı günde belirlenen fiyatın daha da düşmesi için bilerek teklif vermemek veya teklif vereceklere engel olmak da caiz olmaz. Bunlar zor durumda olan kimselere bilerek zarar vermek anlamına gelir. Hem Allah hakkı hem de kul hakkı çiğnenmiş olur.

   Bununla beraber, bilerek zarar vermek gibi bir durum yoksa, piyasa fiyatının altında da olsa, alışveriş her halükarda caiz ve geçerlidir. Bundan elde edilen kâr da helaldır.

   Fakat o malların ardından masumların ve çocukların göz yaşı varsa, dini bir mesuliyet olmamakla beraber, hissi ve vicdani bir sıkıntı verebilir. Bu noktadan fetvayı, “müftüler verse de sen vicdanına sor.” hadisi şerif gereği size bırakırız.

   Özetle söylemek gerekirse, İcra gereği haczedilip satışla arzedilen mal er veya geç satılacaktır. Bu malın piyasası farklıdır. Bu piyasa (fiyat) çerçevesinde verilebilecek en fazlayı vererek malı almak, ağlayana zarar değil, fayda sağlar.

dr Cevat Akşit vaaz Hakkında Yorum Yaz

SPONSOR REKLAM

reklamalani125x125 reklamalani125x125
reklamalani125x125 reklamalani125x125
ömer döngeloğlu

ömer döngeloğlu

Sarayda Peygamber Büyüten Hanım Hz. Asiye 2 |...

admin29 Yorum18 Ağustos 2011
dr Cevat Akşit vaaz

dr Cevat Akşit vaaz

...

admin18 Yorum15 Şubat 2011
Allahın Nuru ne Demektir?

Allahın Nuru ne Demektir?

Kuranı Kerimin çok ayetinde Allah cc nurundan bahseder peki ne demektir açıklamaya...

admin10 Yorum24 Şubat 2011
mehir nedir ?

mehir nedir ?

Mhir rkğin kaına vlnirkn vriği birnvi garanti blgsiir. İstanbulda genel olarak 11 Reşat...

admin5 Yorum24 Temmuz 2011
ömer döngeloğlu sohbet

ömer döngeloğlu sohbet

omer dongeloglu cok guzel bir sohbet ...

admin4 Yorum17 Ekim 2011
TAHARET

TAHARET

ESSELAMIN ALEYKÜM ben yaptığım bir işin doğru olup olmadığını sormak istiyorum ben namaz...

admin0 Yorum2 Aralık 2014
TAKSİTLE ARABA ALMAK

TAKSİTLE ARABA ALMAK

emin otomotivden araba almak için 12 bin tl lik guruba girmek için katılım payı adı altında...

admin0 Yorum26 Kasım 2014
islami düğün

islami düğün

Bireyler tek başına yürüdükleri hayat yolunda iki kişi yürümeye karar verdiklerinde...

admin0 Yorum21 Kasım 2014
ZEKÂT VERMENİN CAİZ OLUP OLMADIĞI KİMSELER

ZEKÂT VERMENİN CAİZ OLUP OLMADIĞI KİMSELER

ankara semazen Soru: Zekât kimlere verilmez? Cevap: Bir kimse zekâtını, fakir bulunan...

admin0 Yorum21 Kasım 2014
zekat miktarı

zekat miktarı

selamün aleyküm hocam.Ocak 2014'te yatırım amaçlı ablamla hisseli aldığımız arsanın...

admin0 Yorum24 Ekim 2014
 • Lola
  I'm impressed by your writing. Are you a professional or just very knogwedleable?
 • hasan
  EFENDİ HAZRETLERİNE NEDEN EFENDİ DİYORLAR H.Z MUHANMET(S.A.V)SONPEYGANBER OLMASAYDI BUZAMANDA KİN SON PEYGANBER OLURDU...EFENDİ HAZRETLERİNDE BİZİM GÖRMEDİĞİMİZ BİŞEYLERMİVAR. BU ARASA EFENDİMİZ …
 • admin
  inşallah
 • ahmet
  HOCAM ben 9yaşındayım abim madde bağamlısı doğru yola gitmesi için …
 • Eren ALBAYRAK
  yüksek kur ile ukash bozum için bu siteler vazgeçilmez bilgilendirmeler için teşekkürler
islami düğün
.